Mazisi şan ve şerefle dolu Yüce Türk Milletinin işgale karşı göğsünü siper edip ve sonucunda modern Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 95. yıldönümünü büyük bir sevinç ve gururla kutlamanın onuru ve heyecanını yaşıyoruz. 

Bugün, esarete ve dayatmalara rıza göstermeyen Yüce Türk Milleti, istiklaline ve istikbaline kasteden işgalcilere karşı başlattığı Kurtuluş Savaşı’nı, tarihte benzeri görülmemiş bir kahramanlıkla zaferle taçlandırdığı gündür.

Asil Türk Milletinin kendine olan özgüvenini ve güçlü yarınlara ulaşma iradesini yansıtan Cumhuriyet; uygarlık yolunda ilerlemenin kaynağını teşkil etmiştir. Çatısı altında toplananları, her türlü tehditten koruyan cumhuriyet, ulusal birlik ve beraberliğin en büyük güvencesi ve Aziz Türk Milletini, muasır medeniyet seviyesine ulaştıracak adımların en önemlisi olmuştur. 

Farklı dil, inanç ve kültür zenginliğimiz ile tek yürek olduğumuzda, yapılamaz denilenleri başardığımız ortada iken bizlere düşen görev; Türkiye Cumhuriyeti’ni emin ve güçlü adımlarla daha güzel bir geleceğe taşımaktır. Cumhuriyetimiz bundan sonra da önünde uzanan aydınlık yolda emin adımlarla ilerlemeye devam edecek, güçlü demokrasisi, güçlü ekonomisi ve güçlü diplomasisi ile yarınlara umutla yürüyecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle; başta Cumhuriyeti’mizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere, bu Cumhuriyeti ve bu vatan toprağını bize armağan eden milli mücadelemizin tüm kahramanlarını, ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için vatan müdafaasının söz konusu olduğu her noktada canını ortaya koyan Aziz Şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş tüm gazilerimizi rahmet ve dua,  hayatta olan Kahraman Gazilerimize de minnet, şükran ve saygılarımı sunuyorum.

Sercan SAKARYA

Sarıyahşi Kaymakamı